Łożyska foliowe były rozwijane w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk przez ponad 10 lat. Na kanwie tych doświadczeń realizowany był projekt badawczy Lider polegający na stworzeniu aktywnego łożyska foliowego. Poniżej znajdują się informacje dotyczące finansowania tego projektu:
This project has acronym: ACTIVERING. Project entitled “Active foil bearings with variable dynamic properties”, agreement no. LIDER/51/0200/L9/17/NCBR/2018, which is being implemented as part of the research and development programme called “LEADER”
Historia badań nad aktywnym łożyskiem foliowym w Active Bearing to fascynująca opowieść o innowacji i dążeniu do doskonałości w dziedzinie inżynierii.
Ponad dekadę temu, w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, rozpoczęte zostały badania nad łożyskami foliowymi. W ramach projektu ACTIVEBEARING zostały one rozwinięte w celu stworzenia technologii, która zrewolucjonizuje branżę poprzez znaczącą poprawę bezpieczeństwa pracy i niezawodności maszyn dzięki kontroli drgań wirnika w czasie rzeczywistym.
W ramach projektu badawczego o nazwie ACTIVERING, zespół składający się z 13 ekspertów z różnych dziedzin, włącznie z dynamiką wirników, materiałoznawstwem i automatyką, pracował przez 3,5 roku nad rozwojem tej przełomowej technologii. Ich praca nie tylko przyczyniła się do wydłużenia okresu zdatności łożysk, ale również zapoczątkowała rozwój całkowicie nowego typu łożysk.
Ostatecznie, po latach analiz, badań eksperymentalnych, Active Bearing stworzyło produkt gotowy do wprowadzenia na rynek: innowacyjne aktywne łożysko foliowe, które dzięki swoim unikalnym właściwościom dynamicznym, nie znajduje sobie równych wśród rozwiązań oferowanych przez inne firmy. Projekt ten, wspierany przez program badawczo-rozwojowy „LEADER”, stanowi dowód na to, że długoterminowe zaangażowanie w badania naukowe może prowadzić do stworzenia produktów, które mają potencjał zmienić przemysł na lepsze.